Jak dbać o jedwab naturalny ręcznie malowany?

jedwab ręcznie malowany zasady konserwacjiJedwab ręcznie malowany wymaga delikatnego traktowania. Poznaj zasady konserwacji i prania jedwabiu, aby cieszyć się nim przez długi czas.

Jedwab to materiał niezwykle lekki i delikatny a jego grubość uzależniona jest od zastosowanego splotu nici jedwabnych. Niezależnie jednak, jakiego rodzaju szala bądź chusty jesteś właścicielem, warto znać podstawowe zasady konserwacji, aby móc cieszyć się pełnią barw oraz nienaruszoną strukturą materiału przez długi czas.

  • Przede wszystkim jedwabiu nie powinno się prać mechanicznie. Choć niektóre pralki posiadają programy do prania tkanin delikatnych (a nawet specjalne do jedwabiu), to jest duże prawdopodobieństwo, że Twoja chusta bądź szal się zniszczy. Mowa tu głównie o splocie, który tworzy strukturę materiału i ona jest głównie narażona, ale także barwy – mimo stosowania przez nas metody utrwalania termicznego farb – z czasem mogą ulec wyblaknięciu. Na szczęście szal czy chusta jedwabna to dodatek do ubrania, który nie brudzi się tak bardzo a jego niewielkie rozmiary umożliwiają wygodne upranie go metodą ręczną.
  • Po drugie – w trosce o nasycenie kolorów do prania jedwabiu nie stosujemy proszku do prania ani chemicznych wybielaczy. Farby stosowane przez nas to naturalne barwniki, mniej odporne na działanie chemikaliów od farb przemysłowych stosowanych w fabrykach odzieżowych.
  • A więc – pierzemy ręcznie w płynie do płukania bądź do prania tkanin delikatnych.
  • Nie trzemy jedwabiu oraz go nie wyżymamy. Wystarczy delikatne odciśnięcie wody.

A co jeśli plama z jedwabiu nie chce zejść?

Decydując się na zakup jedwabnego dodatku bądź ubioru warto zaopatrzyć się w specjalny sztyft bądź wybielacz w kulce do wywabiania plam z tkanin delikatnych.

  • Suszymy w pozycji rozwieszonej, uważając aby nie robić zagnieceń – będzie je ciężko potem rozprasować.
  • Prasujemy najlepiej wilgotne (ok pół godziny po rozwieszeniu) bądź na sucho z dużą ilością pary na maksymalnej temperaturze żelazka.

Stosując się do powyższych rad Twój jedwab pozostanie gładki, lśniący i piękny przez długie lata.

Jeśli chcesz pobrać zamieszczoną obok skróconą instrukcję konserwacji, kliknij na nią prawym klawiszem myszy a następnie wybierz „Zapisz grafikę jako…”